05 Apr 2014

The Author

Bilgisayar Mühendisi, Konser Fotoğrafçısı, Video Sevdalısı, grafik ve animasyon meraklısı, araştırmacı kişilik, okur, yazar, çizer, çeker...

Share

Toshiba Exceria Type HD ve cep telefonunda MicroSD kartın önemi

Çok detaylı bir yazı olmayacak bu. Dahili hafızası küçük olan bir cep telefonu kullanıyorsanız ve uygulamalarınızı hafıza kartına atıyorsanız pişman olmamak için Class 10 kart ile yetinmeyin. Peki tam olarak kartta neye bakmak gerekiyor? Bilinen markaların UHS serisi kartlara bakmanız hız sorunu yaşamanızı engelleyecektir.

GoPro Hero 3 Black alınca uzaktan kumanda olarak telefonu kullanabilmek için Windows Phone 8 platformunda olmayan uygulaması nedeniyle Lumia 720’yi babama verip General Mobile Discovery 4GB almıştım. Ben alırken 16GB’lık modeli henüz yoktu, şuan alacaksanız düşünmeden 4Gb yerine 16GB olan modelini almanızı tavsiye ederim. Tahmin edebileceğiniz gibi dahili bellek hızlı bir şekilde doldu ve uygulamaları Lumia 720 ile birlikte aldığım 32GB Kingston Class 10 belleğe aktardım ama uygulama sayısı arttıkça telefonda yer yer 10 saniyelere varan beklemeler yaşamaya başladım ve telefon deneyimim resmen yerlerde sürünmeye başladı. Telefonu ilk aldığımda benim ve kullananların yaptığı “çok hızlı” yorumu artık geçerliliğini kaybetmişti. Forumları inceledim ama açık bir şekilde şikayet göremedim. İstediğim gibi bir ROM göremeyince de MicroSD karttan şüphelenmeye başladım.

Android için SDCardTester uygulamasını indirdim ve testi çalıştırdım, Kingston’ın okuma/yazma değerleri 18/10 MB/s olarak çıktı ki bunlar oldukça düşük değerler. Bunun üzerine seçenekleri araştırdım ve fiyat/başarım oranı en iyi duran 32GB Toshiba Exceria Type HD siparişi verdim. Ürün 95/30 MB/s hızlarında olduğunu iddia etse de telefonumda pratikte 46/22 MB/s değerleri çıktı. Okuma hızı iddia edilen değerin yarısı olsa da pratik kullanımda telefon birden kendine geldi ve eskiden olduğu gibi hızı memnun etmeye başladı. Özetle uygun maliyetli hızlı bir MicroSD kart arıyorsanız Toshiba Exceria Type HD’yi öneririm.

Şuan halimden memnunum ve para verip aldığım uygulamalar var o yüzden yeniden ekosistem değiştirir miyim bilmiyorum ama sonbaharda yurtdışı tayinime kadar General Mobile Discovery ile devam ederim diye düşünüyorum.

No comments
Leave a comment

Powered by WP Hashcash