03 Mar 2014

The Author

Bilgisayar Mühendisi, Konser Fotoğrafçısı, Video Sevdalısı, grafik ve animasyon meraklısı, araştırmacı kişilik, okur, yazar, çizer, çeker...

Share

Concussion / Sarsıntı
Concussion (Sarsıntı)
2013 ABD Yapımı
Yönetmen: Stacie Passon
Mekan: Cinemaximum Armada

Sinemasal Notum: 7/10
Yalçın’ın keyif indeksi: 7/10

!f: http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/concussion
IMDB: http://www.imdb.com/title/tt0499549/

Filmi izlemediyseniz ve izlemeye niyetiniz varsa yazıyı daokumayın bence:)

!f film festivalinin Ankara’da da olduğunu öğrenir öğrenmez filmlerimizi seçtik ama ne yazık ki çoğu film için biletler bitmişti. Ben iki ayrı ekiple üç filme gittim ki filmler arkadaşların seçimiydi. İlk film ABD yapımı Concussion olurken, sonrasında Ip Man ve yerli yapım Böcek’i izledik. Büyük bir sinema salonunda festival filmi izlemek sanırım festival filmi izlediğiniz hissini baltalayan bir şey zira büyük bir yapım izlerken de aynı süreçlerden geçiyoruz yani biraz his sıkıntısı oldu. Neyse, lafı uzatmadan filme geçeyim.

Filmde orta sınıf Amerikan ailelerinden birinin hayatına konuk oluyoruz ama buradaki temel fark ailede iki tane anne olması: Abby ve Kate. Abby ‘ev hanımı’ rolünde çocuklarla ve ev işleriyle ilgilenirken Kate çalışan ve eve para getiren ebeveyn görünümündedir. Filmin girişinde çocuklarla oyun sırasında olsa gerek Abby’nin başına darbe aldığını ve kanaması olduğunu izliyoruz. Sinirinden çocuklara bağıran Abby’ye Kate biraz ağır olmadı mı şeklinde uyarıda bulur ve Abby yüzünü göstererek cevap verir. İşte bu darbenin yol açtığı ‘sarsıntı’ Abby’nin hayatını sorgulamaya başladığı kırılımı tetikler.

Abby neden hayatını sorgulama gereği duymaktadır? Cevabı pek çoğumuzun gün aşırı düşündüğü ‘hayatım ne kadar monoton, biraz heyecana ihtiyacım var’ düşüncesinden başkası değildir. İlgili anne, sosyal çevreninin uyumlu bir üyesi, sadık bir eş, spor, ev işleri ve aile ile ilgilenmek üzerine kurulu rutin bir hayat. Buna bir de eşinin ilgisizliği ile yaşanan cinsel tatminsizlik eklenince Abby istediği heyecanı elde etmeye yönelir.

Başarısız paralı tatmin olma denemesinden sonra beraber çalıştığı dekoratörünün önerisi ile Abby para alarak hem tatmin olma, hem de tatmin etme gibi çok farklı bir yola sapar ve içine kısıldığı kapanın dışında olan özgür karakter olarak ‘Eleanor’ ortaya çıkar. Yenilemesini yaptıkları ev de ‘özgürleştiği’ yerdir. Tüm bu süreçte gene de eşinin ilgisini çekmeye çalışır ama Kate’in cinsel ilgisizliğinin genel anlamda bir ilgisizliğinin sadece bir yönü olduğunu filmin sonuna doğru görürüz. Abby bilinçli bir şekilde Kate’i diğer eve yöneltir ama Kate’in çıplak halde yatmakta olan Abby’ye tek söylediği üstüne bir şey giymesi olur. Daha sonra evdeki konuşmada Kate Abby’ye, yanlış anlamadıysam, kimseye ilgi duymadığını söyler. Abby’nin aklından boşanma fikri geçse de sanırım filmin sonunda Maggie’nin kendini seven ve ilgili kocasına rağmen farklı maceralar araması durumu için mantıklı bir açıklamasının olmaması ile vazgeçer çünkü herkes hayatını daha heyecanlı hale getirme ve gündelik döngünün dışına çıkma arzusuna sahiptir, kimileri bunu hayata geçirirken, çoğunluk sadece istemekle yetinir.

Abby bu dönemde rahatlamış ve eski monoton hayatına dönmüşmüdür bilmiyoruz ama durumu kabullendiğini düşünüyoruz, bu hayat tecrübesi ile biraz daha olgunlaşmış olsa gerek. Kate de hatasının farkına varmış olasa gerek ki Abby’nin istediği verandayı yaptırmaya karar vererek ona daha fazla ilgi gösterceğinin ipucunu verir.

Herkes izlediği filmi kendi dünya görüşü ve algısına göre yorumlar o yüzden kimisi bir filmi beğenirken bir başkası kötüleyebiliyor. İlişkilerde empati yapmaktan vazgeçmemek, farklılığa açık olup monotonluğu kırmak sanırım Eleanor olmadan da hayattan keyif alabilmek için dikkate alınması gereken şeyler.

Nymphomaniac’ın gösteriminin yasaklandığı güzide ülkemizde festival programında olmasaydı gösterime girme şansı düşük olan bir yapım olarak gören çok olacaktır ama gösterilen sevişme sahneleri filmin derdini anlatmak için bir araçtı, zaten çok da aşırıya kaçılmamış. Abby’nin Eleanor oluş sürecini anlatan bu sahneler de rahatsız edici olmaktan ziyade aşırıya kaçmayan bir görsel anlatım tercih edilmiş. MUBİ veya bağımsız yapım seviyorsanız, sakin bir seyirlik arıyorsanız, ilişkimiz çok monotonlaştı diyorsanız izlemenizi tavsiye ederim.

2 Comments
2 Comments
  1. Merhaba,
    Yazınızda verilen imdb linki Avatar filmine ait olmuş.
    Düzeltirseniz iyi olur.

Leave a comment

Powered by WP Hashcash