24 Nov 2012

The Author

Bilgisayar Mühendisi, Konser Fotoğrafçısı, Video Sevdalısı, grafik ve animasyon meraklısı, araştırmacı kişilik, okur, yazar, çizer, çeker...

Share

Türkiye garantili ama garanti kimden?

Kısa bir yazı olacak ama önemli olduğunu düşündüğüm bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Pek çok kullanıcı kendini daha rahat hissetmek için Türkiye garantili ürün alıyor ki cihaz bozulduğu zaman tamire verebilsin, yutdışları ile uğraşmasın. Peki Türkiye garantili aldığınız ürüne garantiyi veren kim?

Daha önceki yıllarda Nikon’un resmi ithalatçısı Karfo Karacasulu sitesinde bu konuda bir uyarıda bulunmuştu ve kendi ithalatı olmayan ürünlere garanti kapsamında destek vermeyeceklerini belirtmişti. Bu ilanda firma ismi de geçiyordu ama ne olduysa sonra bu ilanı kaldırdılar. Ben de BasÇek’teki yazılarımda bu nedenle uyarıda bulundum ama firma ismi vermedim. Geçen hafta sonu şehir dışından gelen bir öğrencime fotoğraf dersi verdim ve o anda öğrendim ki Türkiye garantili diye aldığı Canon EOS 600D resmi ithalat değilmiş. Bunu da gene bizim hazırladığımız Canon Görsel Akademi Online’a üye olmak istediğinde öğrenmiş. Normal bir kullanıcı Türkiye garantili diye aldığı ürünün resmi ithalatçı garantisinde olduğunu düşünür ki bunda da gayet haklıdır. Peki öğrencim makinesini nereden almış? Gold’dan. Ne tesadüf ki Karfo’nun daha önceki uyarısının muhattabı da aynı firmaydı.

Twitter üzerinden bana danışan bir arkadaş, Olympus OM-D E-M5 için en uygun fiyatı hızlıal.com’da bulduğunu söyleyince ben de haklı olarak firmanın bir Gold kuruluşu olduğunu ve garanti konusuna dikkat etmesini söyledim. Bu noktada hızlıal’ın twitter hesabı konuşmaya dahil oldu ve en son şu tiviti attı.

Yani bunu kendileri de kabul ettiler. Mağazada denilen şey doğru olabilir ama ne Gold’un ne de Hızlıal’ın internet sitelerinde 600D veya E-M5 için belirtilen 24 ay garantinin kimin garantisi olduğunu anlamanın bir yolu yok. Bu nedenle internetten alışververiş yaparken bile garanti konusuna özellikle dikkat etmenizi tavsiye ederim ki sonradan canınız sıkılmasın. Canon Türkiye garantili ürünlerde mesela Canon Görsel Akademi Online’a üye olma imkanına ve 2 yıllık garanti süresince 3 kere algılayıcıyı temizletme imkanına (bu Nikon’da mıydı yoksa, tam emin olamadım:) sahipsiniz. Resmi ithalatçı firmaların markaya özelleşmiş servislerinin önemini de göz ardı etmemek gerek.

1 Comment
1 Comments
  1. Fotozeynep’in sitesinde garanti bilgisi uygulaması oldukça iyi..

    http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=7416

Leave a comment

Powered by WP Hashcash