26 Sep 2012

The Author

Bilgisayar Mühendisi, Konser Fotoğrafçısı, Video Sevdalısı, grafik ve animasyon meraklısı, araştırmacı kişilik, okur, yazar, çizer, çeker...

Share

NEX mi Micro Four Thirds mü?

Rahat duramadım ve forum ortamlarında gene hararetli bir tartışmaya girdim. Özetini baştan vereyim.

 • MF lens kullanıyorsanız Sony NEX. IBIS de M4/3’ü kurtaramıyor çünkü Focus Peeking kadar pratik bir çözüm yok. Tripod üzerinde sakin sakin netleme yaparım diyorsanız M4/3 olabilir ama büyük ihtimalle hızlı tele lensler ile portre çekmeye çalışacaksınız ki bunda sakin sakin netleme pek hoş olmuyor, emin olabilirsiniz.
 • AF lens kullanıyorsanız ve kit lensin ötesine geçmeyi pek düşünmüyorsanız ve en iyi görüntü kalitesi olsun diyorsanız NEX-3/5/6 serisi biraz daha önde ama ben hala E-PL5 ile ya da E-PM2 ile M4/3’i seçebileceğinizi düşünüyorum.
 • 24MP’lik NEX-7’yi almak istiyorsanız yanında Zeiss 24/1.8’i de alabildiğinizden emin olun, 18-55, ve ya 16/2.8 ile kullanacaksanız hayal kırıklığına hazır olun, benzer bir durum 35/3.5 için de gerekli makro için pek mantıklı bir odak uzaklığı da değil zaten.
 • AF lens kullanacaksanız, lens seçeneği sizin için önemliyse yani bu sizin ‘ana sisteminiz’ olacaksa o zaman ‘bence’ kesinlikle M4/3. Diğer aynasızlarda bulamayacağınız tüm lensler M4/3 sisteminde mevcut, yakında 17/1.8 de gelecek ve hatta Panasonic’in pro bir 150/2.8 niyeti var.
 • M4/3’ün algılayıcısı sizin için ‘küçükse’, 45/1.8 ile elde edeceğiniz alan derinliği hala yeterince sığ gelmeyecekse o zaman ben olsam Fuji X-E1’i tercih ederdim, pahalı gelirse NEX ve NX sistemlerinden birini tercih etmek durumundasınız zaten. Açıkcası o durumda da daha güzel lensleri olan NX’e önceliğimi verirdim, en azından inceleyin yani:)
Özetin özeti ben hala M4/3 sisteminin yanındayım ama yukarıdaki durumlara göre farklı tavsiyelerde bulunabilirim. Zeiss’in aynasızlara yönelik AF lensleri çıkana kadar NEX sistemi için sahip olduğum görüş pek değişmeyecek gibi ama onların da tanesinin 1000$’ın altında olmayacağına emin olabilirsiniz yani M4/3 lensleri hala fiyat avantajına sahip olacaklar.

Aşağıdaki paragraflarda da kopyala-yapıştır ile buraya aktardığım görüşlerimi okuyabilirsiniz.

m43′ ün zaten lens çeşitliliği dışında çok da fazla avantajı kalmadı gibi. Nex hem makina hem lens boyut ve ağırlık olarak çok da fazla farklı değil artık…
Lens olmadan sisteme girmenin mantığı pek yok ki zaten, o yüzden lens benim için öncelikli tercih noktası.
12/2, 14/2.5, 20/1.7, 25/1.4, 45/1.8, 60/2.8M, 75/1.8, 7-14/4, 12-35/2.8, 35-100/2.8…

Az önce photozone.de’nin NEX ve M4/3 incelemelerine baktım. Tamam NEX-7 24MP ile ayrı bir dünyada ama bu dünyada yer alan pek AF lensi de yok. Kaldı ki bu lensler 16MP’lik gövdelerde de süper notlar alamamış.
http://www.photozone.de/sony_nex/719-sony30f35nex?start=2
http://www.photozone.de/sony_nex/728-sony16f28nex7?start=1
http://www.photozone.de/sony_nex/729-sony55210f4563nex?start=2
M4/3 lenslerine bakıyoruz, 3-4 yıldız alabilen pek çok lens var, buna 14-42 kit lens bile dahil (3.5 yıldız hatta). Fuji’nin lensleri de mesela az ama öz, olanlar da oldukça başarılı. Sony’nin tepe noktasını alırsanız AF bir makine almanın pek bir anlamı kalmıyor, başarım için MF lens kullanacaksın.

Ben NEX yerine M4/3’ü seçtim çünkü sistem demek gövde+lens+aksesuar demek. Şuan NEX benim için gövde demek, M4/3 ve Fuji X ise gövde+lens demek ve M4/3 ben tercihimi yaparken bunda hem daha başarılıydı, hem de fiyat/performans oranı daha iyiydi. Hala da görüşümün arkasındayım çünkü NEX için hala ‘işte bu’ diyebildiğim bir lens yok. 24/1.8 buna en yakın lensi ama 1000$ bana çok geliyor. Misal 35/3.5M için hem yavaş, hem de makro diye çok büyük beklentilerim vardı ama o lens büyük hayal kırıklığı oldu. Ha bunu derken kocaman kocaman baskılar mı alıyorum? Hayır almıyorum, en azından şimdi değil ama almaya hiç niyetim yok demek de değil bu, bilakis o konuda bir projem var ve DSLR olmadan yapmak arzusundayım.

Yeni Sony algılayıcılarla M4/3 gövdeleri APSC algılayıcıların çok da gerisinde değil ve en önemlisi güzel lenslerle bunu destekleyebiliyorlar. Bu da benim için doğru sistem tercihi demek oluyor. Sony yeni lenslerle gelecek yakında ama mevcut lensleri çok kısa zamanda süper versiyonlarıyla değiştirebilecek mi? Hiç sanmıyorum. ‘Küçük’ algılayıcı işte burada devreye giriyor ve küçük lenslerle de üst seviye başarım elde edilebiliyor.

Yazım tartışmalara neden olabilir ama eskiden olduğu gibi hala fikrirlerimin arkasındayım. Sistem=gövde+lens, bir bacak eksik olursa sistem de benim gözümde sakat kalmış oluyor…

45 f1.8 ile 75 f1.8 dışındakiler çok ilgimi çekmiyor şahsen.
20 f1.7 ye bitiyordum ama 35 f1.8 i yaptı Sony.
Aynı şey değil denecek muhtemelen ama çok çok farklı şey de değil.
20 f1.7, 25 f1.4 ikisi de güzel ama dediğim gibi 35 f1.8 de tam cuk işte.

75 f1.8 ise…
Elbette ucuz olmasını bekleyemeyiz.
Ama ABD fiyatıyla 900 doları kaç kişi verecek bu lensi merakla bekliyorum.

 

Olympus’un 17/1.8’i de uzun süredir bunu bekleyenler için ilaç niyetine gelecektir.
900$ ise pahalı mı? Bu algı bu sistemi ‘yan sistem’ olarak kullananlar için doğru olabilir ama benim gibi ‘asıl sistem’ olarak kullananlar için doğru değil. Bu lens, 75/1.8, tek kelime ile mükemmel bir lens, 150mm istediğin odak uzaklığı ise başka bir seçenek yok, NEX’de yok, Fuji’de yok, NX’de yok. APS-C DSLR da ne var? Açıcası ne olduğu umurumda değil çünkü boyut nedeniyle aynasızlara geldim, lens benzer boyutta olsa da hala gövde olayı var denklemde.

Bu arada geçen Ming Thein’in blogunda okudum, aynasızlarda boyut avantajı geniş açı lenslerde oluyor, tele miktarı arttıkça boyutlar da APSC’lerden çok farklı olmuyor demiş. Lenslere baktığımızda bu mantıklı geliyor zira Oly 75/1.8 ile Nikon 85/1.8G baya benzer özelliklere sahip tabii Oly’nin tamamen metal bir lens olduğunu da belirtmek lazım.

Bu arada hala konser çekiyor olsaydım ben o 900$’ı seve seve verirdim çünkü en çok kullandığım aralık 135-200 arası oluyordu, 150mm tam yerine geliyor. Mevcut lenslerden 20/1.7’m var, 12/2 ve 45/1.8’i de düşünüyorum. Şuan tele kullanmıyorum ama konser çekme ihtiyacım depreşirse ne alacağım belli. Ürün çekeyim dersem de gene çok iyi olan 60/2.8M bekliyor zaten. X zoom’lar var ama konser dışında şurada bir zoom olsaydı dediğim durumlar artık olmuyor.

Bunlar işin ‘bence’si ama M4/3 sisteminde daha fazla kişinin aynasızlardaki ‘bence’sine uyacak bir lens yelpazesi var. ‘Küçük’ algılayıcı polemiğinde ısrar edenler ya da 45/1.8’in sağladığı alan derinliğini yeterince sığ bulmayanlar için sunabileceğim bir argüman yok, sistem böyle yapabilecek bir şey yok:)

 

photozone 18-55 canon lense 4 , 85 f1.2 ye 1,5 yıldız veren bir yer.

30 f3.5 makro benim ömrümde gördüğüm en keskin lenslerden birisi. f4-5 civarında olmaması gerektiği kadar keskin.
ama 45mm ye denk açısıyla ideal bir makro mu ? değil.
bu lensi şu an TR garantili 400-500 liraya alıyorsun.

16mm lens. iyi değil. ama fiyatına bakalım, 200 lira lens. 200 liraya da adaptorünü alırsan 18mm kullanıyorsun.
400 liraya 18mm ye inmenin daha ucuz ve iyi bir yolu var mı ?
bir 200 lira daha verirsen fisheye oluyor lens.
yani bence süper ucuz, süper düşünülmüş

MF lens kullanmayı seven için NEX tek seçim zaten, başkasına bakmaya gerek yok. Beni bilen zaten ilk MF sayesinde biliyor, hala da Zeiss setimin (20/2.8, 35/2.8, 50/1.4, 85/2.8, 135/4, 200/4) olduğum dönemi unutamam. O dönemde NEX çıkmış olsaydı seti de dağıtmamış olur ve şuan NEX kullanıcısı olurdum sanırım. Ama işte ‘MF kullanımı’ özel bir durum ve bu sistemlerin ana olayı AF, çok büyük çoğunluk da bu şekilde kullanıyor. Şuan 24/1.8 ile kullanmayacaksa kimseye NEX-7 al demem mesela. 35/3.5’u BasÇek’ten Murat da çok beğenmişti ama ben henüz lensi başarılı bulan inceleme okumadım. Zurnanın zırt dediği nokta da lenslerin APS-C’nin köşesine yetişememesi yani sığ alan derinliği aramıyorsanız köşelerde bir şeyler eksik kalıyor. M4/3’ün ‘küçük’ algılayıcısı burada kurtarıcı oluyor. Tüm bunları dedikten sonra hala sorana NEX-5x serisini önerdiğimi belirteyim çünkü bu insanlar çok büyük beklentisi olmayan ve makineye 18-55’den başka lens almayı düşünmeyecek kişiler oluyor. Sony de NEX-6’yı bu nedenle çıkarmadı mı zaten, NEX-7’yi doyurabildikleri uygun fiyatlı lensleri yok.

Bu uygun fiyat olayına da tam olarak katılamıyorum ne yazık ki. Tamam lensi çok ucuza satabilirsin ama aldığım sonuç iyi değilse, ben de beklentisi yüksek bir kullanıcıysam haliyle daha pahalı ama daha iyisini talep ederim. Bunu Sony verebiliyor mu? Sadece 24/1.8 ve 50/1.8 var, uygun fiyatlı olan da sadece 50/1.8. 35/1.8 falan geliyor ama önce bir görelim derim ben, birden bire lensler sınıf atlar umarım. İnternet ortamında paylaşımda bulunanlar için mevcut lensler de gayet yeterli gelecektir, bunu okuyanları eksik bilgilendirmiş olmayayım:)

Ichimaru Gin yazınca baya tepki toplamıştı ama X-E1, %99 X-Pro1 ile aynı IQ’ya sahip olacak. AF de eskisi gibi acı çektirmiyormuş. Lenslerinin fiyat/performans oranı da makulmuş. Bu durumda APS-C için ben de en iyi IQ’ya sahip sistem budur derim:) Beklentiler, algılar vs. işte çok değişken. Fotoğrafta patlama olmayacak şekilde pozlama yaptıktan sonra gölgeleri ne kadar açabiliyorum, buradan dokuyu ne kadar kurtarabiliyorum benim için önemli olan bu. Bunda NEX-7 çok iyi ama dediğim gibi lens yok ortada. E-PL1 mesela bunda çok kötü, doğru pozladın pozladın, gölge kurtarayım dersen gürültüler hemen beliriyor, bu da en büyük sıkıntımtı. E-M5, NEX-7, NEX-6 ve X-E1 aynı sahnede bu konuda ne kadar başarılı, keşke imkan olsa da bir sonraki makinemi almadan önce bunu deneyebilsem. ISO6400’de hangisi daha temiz pek umurumda değil. Küçük kullanınca hepsi temiz, %100 bakınca hiç biri temiz değil. Zaten olmasına da gerek yok, ışık yoksa fotoğraf da olmasa olur. Ha bu önemliyse de Fuji APS-C’de en iyisi (sıralama Fuji>NEX>Oly>Pana), bilmiyorum buna karşı olan var mıdır?

33 Comments
33 Comments
 1. Ben Nex diyorum!

 2. M4/3 ile NEX arasında bariz IQ farkı var. Ama lens konusunda haklısınız.

  • Son nesil Sony algılayıcılı Olympus gövdelerinden sonra (E-M5, E-PL5, E-M2) ‘bariz’ konumu pek kalmadı.

   • merhaba ben musa amerikadan size yaziyorum. bir makin seti aldim. olympus epl5 14 42 40-150 falsh canta ile beraber 500 dolara geldi. aklimda bu makine ve canon sl1 vardi ama bunu aldim. fiyat olarak gayet uygun diye arastirmalarimda gordum.sizce canon mu alsam yoksa bu sete birde genis aci eklesem 3 lensli bir setim olacak. hangisini tavsyie edersiniz. kalite olarak resim olarakhangisi tatmin eder

   • Gayet güzel bir set olmuş, Canon’a geçmeyi gerektirecek bir şey bulunmuyor. Bu aşamada 14mm’dend daha genişi maliyetli olacaktır ki Olympus 9-18 güzel bir seçim olabilir. Ondan önce belki de açık diyaframlı bir lens almanız setin esnekliğini arttıracaktır: Olympus 17/1.8, Panasonic 20/1.7 veya Olympus 45/1.8. Hepsi de çok güzel lensler.

  • Olympus pen series studio fotografcili icinde yeter li gelirmi? Cusseli makinalar daha cok kullanildigi icin algida bu yonde. Gerekli isik ortami olduktan sonra kullanilabilir mi. – See more at: birde arabayi iq farki nedemek

 3. Kimse Pentax K-01 bahsetmiyor. ebatlarının biraz büyük olması mı yoksa Türkiye’de Pentax’ın talihsiz bir ticari altyapısı olması mı bu suskunluğun sebebi? Halbuki incelemelerde yüksek iso’da gayet başarılı gözüküyor ve şu anda fiyatı Samsung nx200 ile aynı seviyede.

  • Yüksek ISO’da bu saydığım makineler daha başarılı ve sığ alan derinliği konusunda daha esnekler.

   • selam
    olympus setimden bahsetmis tavsiyenizi aldim tesekkur ederim. peki nex 5t veya nex 6 ile degisime gerek varmi. hali hazirda epl5 14-42 ,40-150, flash, canta ,500 dolar iken sadece nex 6 amerikada bile 16-50 ile 700 dolar ustu. degermi aradaki farka. bu konuda da tavsiye ederseniz memnun olurum. birde ciktiarinda cokda fark olmadigini gordum.resim kaliteleri dogru fotograf bilgisiyle fark yok gibi geldi bana. bariz bir kalite farki varmi. ileride ff almak ama oda tasinabilir boyutlara geldiginde almak istiyorum. canon sl1 arakdasim surekli yaninda getiremiyor. ben rahat bir sekilde her gittigim yere kucuk bir cantasiyla iki lensli olarak tasiyabiliyorum.

   • Sistem değiştirmeye bence hiç gerek yok. NEX gövdeler çok güzel ama M4/3 lensler de NEX lenslerinden daha güzel, arayı rahatlıkla kapatıp öne bilegeçiyorlar bence. Ve lenslerin boyut avantajı da hala M4/3 tarafında.

 4. yalçın bey aynasızlara çok hakim bir olarak size bir sorum olacak cevap için şimdiden teşekkürler. öncelikle şunu belirtmek isterim.
  uzun zamandır beklediğim nex 6 ya sonunda kavuştum. önceki ekipmanın canon d60 idi.kit lens filan da kullanmadım ve şunu söyleyebilirim ki kesinlikle nex harika bir makine. canondan çok kaliteli iso ve görüntü kalitesi var.inanın o hantal makineleri boşuna taşımışız. küçük bir gövdede size kocaman makilerin veremedikleri görüntüleri veriyor.lens seçeneği de artık sorun olmaktan çıkıyor ama tek kusuru bence lenslerinin biraz pahalı olması.
  soruma gelince nex 6 da pil süresini uzatmak adına pek kullanmayacağım wifi yi nasıl kapatabilirim?ben wifi kapalı seçeneğini bulamadım.yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

 5. Bence bu urunlerin hepsi kullanima bagli,ve kullanicinin onceliklerine bagli seylerdir. ben cebimde dolastirabilecegim bir makine ararken once NEx ve sonra PEN i kesfettim, sonradan bana daha cok uydugu icin PEN i tercih ettim; her ne kadar NEX govde olarak daha buyuk sensor le high ISO da basarili olsada 4/3 de benim aradigim kompak lara gore zaten buyuk oldugu icin epeyi yeterli gordum, ayrica NEX de manuel lens iyi denmiş pek anlamadim; NEX de body IS varda benmi bilmiyorum ??
  manual lensler PEN de daha iyi bence cunku bod IS var.Benim elim titrekdir. dediğim gibi oncelikler,aliskanliklar, Artı ortalama lenslerle kullanınca ha NEX kullanmisiniz ha DSLT kullanmisiniz , ebatlar buyuyor ve NEX kompakdan uzaklasiyor, Pentax K-01 gibi , bence K-01 NEX den ve PEN den daha iyi testlere gore gordugum..
  Ben sonucta bir PEN E-PL2 aldim acik arttirmadan komik bi fiata ve simdi lens arastiriyorum.
  Şimdilik bence PEN.

  • NEX’te hem çarpan daha düşük, hem pikseller daha büyük, hem de ‘pixel peaking’ mevcut, bu nedenle NEX’lerde MF lens daha kullanışlı, bence tabi:)
   Ben E-PL1 ile Olympus Zuiko 50/1.4 ve 200/4 denedim, tad alamadım.

 6. Yalçın Bey merhaba. Ben çok yeni bir fotograf meraklısı olarak araştırmadan uygun fiyatlı diye olympus e-420 almıştım. şimdi bakıyorum da micro 4/3 lensler daha kompakt, taşıması daha kolay ve nisbeten daha ucuz. micro 4/3 lensleri 4/3 gövdelerde kullanmamızın bir yolu var mı?

 7. Yalçın Bey merhabalar,

  Neredeyse 15 gündür bir sürü makale, inceleme videosu ve yorum okudum. Şimdi size durumumu anlatmak istiyorum.

  http://forum.netfotograf.com/dslr/canon-650-d-yada-fuji-x-s1-hk.-yardim-59291-3.html bu konudada belirttiğim üzere 5. evlilik yılımızı kutlayacağız bu yüzden eşime bir süpriz yapıp güzel bir makine almak istiyorum. Eşim Benim Galaxy Note 2 kendi Xperia Neo ve Canon Compactla yaklaşık 10.000 fotoğraf olmuştur herhalde tabii videoları saymıyorum. Bu yüzden artık fotoğraflarımızın gerçekten kaliteli olmasını istiyorum. Ama asıl sorun ben canon 650D istiyorum bütün sınırlarımı zorlayarak limit belirledim. Kendi kendime dedimki 650D yi body olarak alabilirsem yanınada güzel bir lens alıp işimi görürüm diyordum. Ama orada bir abi omd em-5 önerdi evet cihaz çok güzel ama 3000 tl ücreti var çok geldi bana.

  Bizim çekmek istediğimiz fotoğraf türleri manzara, gösteri (gösteriden kastım bazen geceleri tiyatro gibi düşünün), 2,5 yaşındaki kızımız ve gece çekimleri bunlar. Fotoğrafta aradığımız özellikler ise keskinlik, renklerde canlılık ki size şimdi kızımın Note 2 ile çekilmiş bir fotoğrafını gönderme imkanım olsada içler acısı renk canlılığı ve keskinlik var.

  Şimdi Dslr alacak olsam misal 650D öyle gidipte şu lensi alayım bu lensi alayım diye para harcayamam dediğim gibi body satın alıp üzerine iyi bir lens ile bu demiş olduğum çekimleri yapabilirmiyim. Mesela bu sigma 17 70 ile uyumlu bir kombine oluşturmak istiyorum. Yada 650 D değilde mesela 600 yada 550 D de olabilir tabi işimi görecekse.

  Yada içimden bir seste diyorki o kadar para verme şu Olympus E-PL5 gibi bir makine al 1700 civarı yada daha ucuzu E-PM2 gibi yada sizin önereceğiniz bir bu seride bir cihaz.

  Vallahi lütfen bana yardımcı olun ne yapayım. karar veremiyorum. Dslr mi, yoksa Aynasızmı?

  Sonuçta bir defa para vereceğim almışken iyi birşey alıpta kaliteli kaliteli kullanayım ama Dslr olsun ister Aynasız olsun ama kaliteli birşey olsun. Keskinlik vb.

  • Kit lensle Sony NEX-F3 alıp yanına Sigma’nın ucuz 19/2.8 ve 30/2.8 lenslerini düşünebilirsiniz. NEX için güzel lensler geldi ve gelmeye devam edecektir.

   • Yalçın Bey kit lens konusunda emin misiniz? Geçenlerde bir mağazada üzerinde kit lens olan bir nex-5r inceleme fırsatım oldu, ayarlarında falan mı bozukluk vardı bilmiyorum ama fotolar çok kötüydü.

   • Olympus pen series studio fotografcili icinde yeter li gelirmi? Cusseli makinalar daha cok kullanildigi icin algida bu yonde. Gerekli isik ortami olduktan sonra kullanilabilir mi.

 8. merhabalar yalçın bey, benim aynasız bir kamera konusunda karar vermem gerekiyor. piyasadaki mevcut tüm sistemleri inceledim ama dediğim gibi çok kararsız kaldım.
  ilgilendiğim kameralar
  PANASONIC GH3
  SONY NEX-6
  SONY NEX 7
  OLYMPUS OM-D E-M5
  FUJI X PRO-1
  FUJI XE-1
  bunların içinde kesinlikle şu kamerayı almalısınız diyeceğiniz model hangisidir. yardımcı olursanız çok sevinirim.. iyi çalışmalar…

 9. Merhaba, Yalçın Bey size bir sorum olacaktı. Ben bir kampanyadan Teknoseyirde’ki incelemeden de etkilenerek Panasonic GF5 makine aldım. Geniş açı sevdiğim ve hızlı netleme özelliğinden dolayı aynı fiyatta olan Panasonic 20mm ile 14mm arasından 14mm F2.5 lensi tercih ettim. Geçenlerde gün ışığında çektiğim bir fotoğrafta çok fazla kumlanma olduğunu gördüm. Ve bu canımı çok sıktı. Acaba arasında çok fazla fiyat farkı olmayan Panasonic GX1 modelini mi alsaydım diye hayıflandım. Sizce iki model arasında görüntü kalitesi arasında ne kadar fark var? İmkanınız varsa, aynı lens ve aynı şartlarda çekilmiş fotoğrafları yayınlayabilir misiniz?

  • Kumlanma algılayıcı ve kullanılan görüntü işlemcisi ile ilişkili bir durum. Açıkcası aralarında ne kadar fark var bilmiyorum. Güneş ışığında düşük ISO kullanımından mı bahsediyoruz?
   Elimde şuan ne gövdeler, ne de lensler olduğu için istediğiniz karşılaştırmayı yapma imkanım yok ne yazık ki.

 10. Merhabalar. Vizörlü ve aynasız giriş seviyesi makine düşünüyorum. Araştırmalarımda Panasonic Lumix DMC-G3KEG-K 14-42 mm (1000 TL ) makineye sıcak bakıyorum. Sizce özellik ve foto kalitesi olarak uygunmudur?
  Teşekkürler.

 11. Merhaba Yalçın Bey size tweet de attım ama orada ksıtlı olacak. Yeni Sony A6000 ile Zeiss 16-70 F4 alsam tak gez yapabilir miyim? Daha sonra da Zeiss Touit 2.8/12 alabilirim aslında daha çok kapalı alan ve manzara çekmek için istiyorum hatta çekiyorum. Seçimim doğru mu? Her zaman teoride fotoğraftan anlamışımdır ama kaba ve ağır oldukları için hiçbir zaman Dslr a para yatırmadım. G1x’im vardı kayınpedere verdik :) Şimdi arayıştayım. Cevaplarsanız sevinirm teşekkürler.

  • Tak gez yapabilirsiniz tabii. Geniş açı için de 10-24 gibi bir lens çıkmıştı, Zeiss güzel tabi ama marka nedeniyle biraz pahalı oluyor.

 12. Yalçın Bey merhaba. Arkadasima Japonya dan sony a6000 sipariş verdim. Şimdi lens işi var ve hiç anlamıyorum. Rica etsem Bir tane çoğu çekimi karşılayacak lens tavsiye edermisiniz? Zaten amatörüm.

 13. Hocam merhaba, a6000 mi yoksa omd em5 mi diyeyim ben de :) em5’i 20mm 1.7 pana ve 45mm 1.8 oly ile kullanıyorum çok da memnunum. Ama a6000’nin sensör başarımından dolayı a6000+zeiss 24+ 50mm 1.8 oss kombinasyonunu düşünüyorum. Sizce bu kombinasyon em5’e nazaran nasıldır? deneyiml arkadaşlarım bence gereksiz bir geçiş olacağını söylediler. sizlerin de görüşünü almak isterim.

Leave a comment

Powered by WP Hashcash