04 Feb 2012

The Author

Bilgisayar Mühendisi, Konser Fotoğrafçısı, Video Sevdalısı, grafik ve animasyon meraklısı, araştırmacı kişilik, okur, yazar, çizer, çeker...

Share

Tasarımı aşılamayan klasikler: Olympus OM serisi
Burada yer alan tüm fotoğraflar Olympus’a ait, telif hakkı ihali yapıyorsunuz derlerse yazıyı toptan silerim ama bu güzelim klasikleri görün ki firmalardan daha fazlasını isteyebilin.

Parça parça sızdırılan Olympus’un yeni gövdesi OM-D E-M5 sonunda tam boy olarak sızdı. İlk heyecanla ne güzel olmuş dedim. Sonra baktıkça tasarımda bir şeyler fazla gelmeye başladı. Ne olduğunu tam açıklayamacağım ama sanırım flaş nedeniyle gövdenin fazla parlaması ile metaldan ziyade plastik gibi görünüyordu E-M5. Olympus’un bu ürünü konumlandırması oldukça farklı olsa gerek, gövdeye baya kat çıkarak büyütebilmek mümkün. Nasıl kat?

 • Sadece ek grip (kavrama) ekleyerek daha rahat bir tutuş elde edebilirsiniz.
 • İsterseniz bunun altına ek bir parça ekleyerek portre modu için de kavrama ve dolayısıyla ek deklanşör düğmesine kavuşabilirsiniz.

Bunların bağlanma şekli bence gelmiş geçmiş en yakışıklı SLR/DSLR gövdeler olan Olympus OM serisinden geliyor. Zaten Olympus OM-D ile dijital OM yaratmayı amaçladığını belli etmişti. E-P3 de metal gövdeye sahip,  bu nedenle  OM-D serisini özel kılan asıl nokta yalıtımlı olması. Bu sayede benim gibi dağda-bayırda gezenler tozdan daha fazla korkmayacak. Sağnak yağmur altında garanti vermek imkansız ama yalıtım seviyesi bir E-5 gibi olursa sağnak olmayan yağmurda da korkmadan kullanılabilir diye düşünüyorum. Neyse bunları hep ürün çıkınca göreceğiz. Benim zaten bu yazıyı yazma nedenim E-M5’i tanıtmak değil, onu 8 Şubat’ta duyurulunca yapacağım. Bu yazının konusu Yoshihisa Maitani’nin 1973’te OM-1 ile yarattığı şahaser serinin aşılamaması, firmaların ısrarla abidik gubidik tasarımlarla karşımıza çıkmaları. Bakın bakalım bana göre güzel ve küçük gövde nasıl olmalıymış.

OM serisi-detay

Şimdi sırasıyla gelen OM-1, OM-2, OM-3 ve OM-4’e bakalım. Teknik özelliklerinden ziyade tasarımı ele alacağız. Unutmadan söyleyeyim bunların hepsi 35mm filmli fotoğraf makineleri ve Olympus OM bayonetini kullanıyorlar ve zamanının en küçük üst sınıf 35mm filmli fotoğraf makineleri. Zaten OM sisteminin en büyük avantajı küçük ve hafif gövde ve lensler sunması. Tanıdık değil mi:) Evet, Olympus bu geleneği ile fark yaratmaya hala devam ediyor.

Olympus OM-1 (1972)

1972 Photokina’sında tanıtılmış, ilk başta ismi M-1 olarak düşünülmüş ve bu şekilde de üretilmeye başlamış ama sorasında Leica ile sorun yaşanınca ismi OM-1 olarak değiştirilmiş. Yoshihisa Maitani  liderliğindeki tasarım ekibinin elinden çıkan OM-1 oldukça kompakt bir gövdeye ve sabit prizma, değiştirilebilir netleme ekranlarına sahipti. OM-1’in en önemli tasarım farkı enstantane ayarının lensin arka bölümündeki bilezikle yapılmasıydı. Otomatik sarım için gövdenin altına motor ünitesi eklenebiliyordu (MD).

Standart Zuiko 50mm f/1.8 lensi ile birlikte 136x83x81mm boyutları ve sadece 680gr ağırlığa sahipti. Flaşın üst bölümüne flaş kızağı istenirse ek bir adaptörle bağlanabiliyordu. Bunu günümüzün aksesuar yuvalarına benzetebiliriz. Flaş kullanmayı sevmiyorsanız makinenin yüksekliğini biraz daha azaltabiliyorsunuz ki o olmadan prizma bölümünün mükemmel göründüğünü söylemeliyim.

Olympus OM-2 (1975)

1975’te duyurulan OM-2, OM-1’in tasarımı koruyarak güncellenen modeliydi, TTL ölçüm sistemi en büyük yeniliğiydi ve başka kimsede olmayan bir method izleyerek Asashi patentli tekniği kullanmak zorunda olmaktan kurtuluyordu.

Olympus OM3 (1983-1986)

1983 yılında çıkan OM-3 çoklu noktasal ölçüm desteği sunmaya başladı ve flaş kızağı da sabit hale geldi, en hızlı enstantane süresi de 1/2000 saniye oldu.

Olympus OM-4 (1983-1987), OM-4Ti (1986-2002)

Gene 1983’te çıkan OM-4 için OM-3’ün elektronik kardeşi diyebiliriz ve OM serisinin tepe noktasını temsil ediyor. OM-4 kendinden önce gelen OM gövdelerine göre güçlendirilmiş ve yalıtımlı bir gövde sunuyordu. Dahili flaş kızağı da gövdeye daha iyi dahil edilmişti. 1986 yılında daha da dayanıklı gövdeye sahip OM-4Ti, üst ve alt bölümünde titanyum kullanıyordu. 1986’da AF gövdelerinin gelmesiyle bizde ne yazık ki plastik ve tipsiz gövdelere mahkum olmaya başladık…

 

23 Comments
23 Comments
 1. Şu OM-lardan bi tane bulmam lazım :)

 2. Om-2n kullanan biri olarak , gövdeler özellikle yeni nesil D-SLR gövdeler beni hiç çekmez oldu , fena halde bu eski , metal alaşımlı ufak karizmatik gövdelere aşık oldum. Hele ki bir Nikon FM2 gerçeği var ki akıllara zarar. Yalnız şu OM-2n de de olan enstantane ayarının lensin bağlanma noktasından olması gerçekten çok zorlayıcı olabiliyor zaman , onun yanında artı özellik olarak da OM-2n de kullanılan pozlama yardımcı sistemi müthiş güzel çalışıyor. Görseller harika , nadide güzel makineler bunların da Türkçe envanterle arşivlenmesi , büyük bir teşekkürü hak ediyor. Zaman ayrımanıza değmiş tebrikler.

  • O enstantane bileziğini tek elle ayar yapabilmek ve bu sayede gözümüzü vizörden ayırmak zorunda kalmamak için koymuşlar aslında ama sizde işe yaramamış anlaşılan:) Benim de ilk makinem Canon A-1’di ondan sonraki tüm makinelerimde hep bir şeyler eksik geldi. Şuan Fuji X100’de bunu hissetmiyorum ama daha genişine ihtiyacım olmaz diye düşünürken 35mm’nin dar kalmaya başlaması ile yeni bir arayaş içinde buldum kendimi. Bu nedenle Sony NEX-7 ve E-P3 daha çekici geliyordu ve şuan E-M5’i sevmeye çalışıyorum:)

   Bu arada 5D kullanırken en sevdiğim lensim Olympus Zuiko 28/3.5’yu, böyle keskin lens kesinlikle az bulunur. Hala da Olympus Zuiko 50/1.4 saklıyorum, bakalım hangi gövdeye kısmet olacak:)

  • Bu arada benim favorim de OM-2n, yakından görebilmeyi isterdim şahsen:)

 3. Günümüz tasarımcıları örnek almalı bunları :)

 4. aslında kısa bir süre içinde OM lensleri hakkında da bir yazı yazsanız muhteşem olur Yalçın Bey

  • Benin OM lenslerinden sadece 28/3.5 ve 50/1.4 deneyimim var o yüzden ona girmem pek doğru olmaz. OM lenslerinin hepsi güzel, M4/3 dışındaki sistemlerde güzel bir MF lens tercihi olacaktır. M4/3’ten azami verim elde edebilmek için sistemin kendi lenslerini kullanmak lazım, fark baya yüksek oluyor.

 5. Eğer bir Olympus Tr Club olsaydı… Belki ben de elimdeki Olympus malzemeleri kullanıma açardım… Diğer markaların da Olympus’larda kullanımıyla ilgili yeni fikirlerin çıkacağı da muhakkak…

 6. Selamlar,
  Yalçın bey, 2. makina olarak em-5 almaya kara verdim. Ama kendimce büyük bir sorunum var. : ) Bir tasarımcı olarak siyah veya gümüş gövde arasında çok karasızım. Genellikle kuş ve doğa/manzara çekimlerinde kullanacağım. Birde tabii her daim yanımda olacak. Sizin siyah sevdiğinizi biliyorum ama retro bir tasarım olarak gümüş olması daha makul olmaz mı? Birde siyah gövdeye gümüş objektifler pek yakışmıyor gibi sanki, tabii zevk meselesi. Belki bilirsiniz belki bilmezsiniz, ama biz tasarımcılar olarak bazen başkalarının görmediği veya önemsemediği konulara çok takarız :) Birde renk olarak siyah/gümüşün tecrübeli birisi olarak avantajları veya dezavantajlar veya size göre öne çıkanları var mı? Mesela vahşi hayat fotoğrafçılığında daha çok siyah öneriyorlar, gibi. Birde sizinde belirttiğiniz gibi siyahın dekoratif tekstürü biraz kötü gibi….
  teşekkürler.

  • Lens uyumu konusunda gri-siyah olan daha mantıklı, hele de Olympus siyah 12/2 için 1100$ isterken. Ben de artık siyah diye ısrar etmiyorum ama cihazı bizzat görmenizi tavsiye ederim, fotoğraflardaki gibi oyuncakımsı görünmüyor, muhtemelen diğer versiyonu da öyledir.

 7. Herşeyden önce cevabınız için teşekkürler. Mesleki olarak hiçbir objeyi oyuncak mantığıyla yargılamam, nitekim sonuçta oyuncak denilen objelerde benim gibi tasarımcılar tarafından tasarlanıp belli bir amaca hizmet için üretilir. Genelde esprili bir şekilde bakarsakta, rofesyonel amaçlarla geçim için kullanılmadıkları sürece zaten bunlarda yetişkinler için oyuncak sayılırlar. Neyse asıl konuya dönersem, siyahın ne olduğu zaten fotoğraflarda belli. Ondan yana hiçbir sıkıntım yok. Elektrostatik yaş veya toz fırın boya ile yapılmış sonuçta. Benim asıl endişem hani bazı plastiklere metal görünümü vermek amacıyla yapılmış gibi olması ihtimali, tabii bunun içinde elime alıp, göz ve dokunma duyularımı devreye sokmam lazım. Eski makinalar gibi ise şahane olur herhalde. “Olympus siyah 12/2 için 1100$ isterken” cümlenizi tam olarak anlamadım. Birde 12-50 kit objektiftin yanına 2. objektif olarak 14-150 mi yoksa 40-150 mi önerirsiniz? Zannerdersem kit objektifin rengi siyah oluyor, seçebiliyormuyuz bilemiyorum. Birde objektif olarak sizin renk tercihiniz hangisini? :)
  Tekrar teşekkürler.

  • E-M5’in gövdesi tamamen metal diye biliyorum ben ama hiç elime almadım. Gri renkli 12/2 parasoleysiz 800$, siyahj 12/2 parasoleyle 1100$ fiyat etiketine sahip ve Olympus’un bu düşünce biçiminden rahatsız oldum açıkcası. Bu renk sıkıntıları nedeniyle de açıkcası gri olan gövdeye daha sıcak bakmaya başladım ben. Tabii bunu derken siyah Canon gövdelere takılan beyaz L serisi pro lensler durumu var yani aslında bu farklı renkli lens olayına da yabancı değiliz.

   Vahşi yaşamda kullanım alanına göre büyük lenslere ayrıca kamuflaj çıkartmaları uygulandığını belirterek bir önceki sorularınızdan birine de cevap vermiş olayım. Canon’un beyaz kullanma açıklaması sıcakta lensin çok ısınmasını engellemek ki büyük lensler oldukları için mantıklı geliyor.

   Benim tercihim de 12-50 kit almak şeklinde olurdu. 12-50 hem siyah, hem de gri olarak mevcut. Bunun yanına gene Panasonic 20/1.7 tercih ederdim, tele kısmında da Panasonic 45-200. Çok güzel bir gezi lensi olabilecek 14-150 benim de listemde yer alıyor ama 12-50 varken çok arayacağımı düşünmüyorum. Bunun yerine 12-50, 45-200 ve 20/1.7 seti kurardım sanırım. Renk tercihmi de gövdeye göre yapardım ki şuan siyah gidiyorum ben (siyah E-PL1 var), Pansonicler zaten siyah ağırlıklı, Olympus biraz yamalı bohça kıvamında:)

 8. Yazmayı unuttum ! Özel merakım kuş çekmek. Onun içinde bir tane 300lük düşünüyorum. 75-300 herhalde ihtiyacımı karşılar?
  Tşk.

  • O konuda biraz kararsızım. Bir yerde M4/3’ün super-tele’lerinin DSLR super-tele seçeneklerine göre çok daha zayıf optik başarımı olduğunu okumuştum. Bu lensler pek ucuz da değildir, hele de yavaş kalan Oly 75-300’ün 900$’lık fiyatını çok yüksek buluyorum. Onun yerine daha ağır olsa da Pana 100-300’ü tercih ederdim sanırım ama bu benim çok sık kullanacağım bir lens değil.

   Benim fikrim kuş çekmek için M4/3’ün pek uygun bir seçim olmayacağı çünkü AF ile takip konusunda (AF-C) DSLR seçenekleri hala çok daha başarılı. Tabii en sağlıklısı kendinizin deneyip görmesi.

 9. Teşekkürler .

 10. yalçın bey merhabalar, ben ilk analog macerama atılmak adına üzerin’de Standart Zuiko 50mm f/1.8 lensi ile birlikte bir Olympus OM-1 almak istiyorum, sizce ilk analog makine kullanımı açısından dogru bir tercih olur mu? ayrıca bu Zuiko 50mm f/1.8 lensi canon 600’d de kullanabilir miyim? cevabınız için şimdiden teşekkürler. =)

  • Filmli makine kullanımı konusunda çok bilgim yok ne yazık ki. Kısa bir süre Canon AE-1 kullanmıştım, pozometresi olan bir makine olması pratik olur ona dikkat etseniz yeter. OM lenslerini de Canon EOS sisteminde adaptörle kullanabiliyorsunuz, sorun yok.

 11. öncelikle konuyu açtığınız ve makınayı tanıttığınız için teşekkür ederim.Benim elimde baba yağdigarı OM-2 var ve takım halinde.Takım 24 mm , 50 mm , 80-250 mm , 300 mm , X2 tele converter , 49 mm skylight filter , close up filter , 2 adet flash ve winder 2 bulunmakta.lensler zuiko bu arada.tam digital bir slr arıyordum ki bu konuya rastladım.çok da iyi oldu benim için bu makınayı nasıl değerlendiririm diye düşünürdüm zaman zaman.makınamda tek bir kusur var oda flash takılan sanırım shoe deniliyor prizmanın üzerine takılan parçanın kırık olması.nereden bulabileceğim hakkında bilgisi olan varsa ve yardımcı olabilirse bu konuda gerçekten minnet duyacağım.şimdiden teşekkür ederim…

 12. merhaba öncelikle, benim farklı bir sorum olacak. kayınpederimin om-2 model makinasına el koydum :) üzerindeki lens Olympus 50mm f/1.8 OM F.Zuiko modeli. bende bir de canon 700d var. sorum şu acaba bu lens benim makinama da uygunmudur? hiçbir yerde cevabını bulamadım, yanlış birşey yapmaktan da korkuyorum yardımcı olur musunuz?

  • Kafalar tamamen farklı olduğundan doğrudan alıp takamazsınız ama OM-EOS adaptörü ile manuel netleme ile Av ve M modlarında kullanabilirsiniz.

   • çok teşekkür ederim yalçın bey çok yardımcı oldunuz :)

Leave a comment

Powered by WP Hashcash