14 Nov 2011

The Author

Bilgisayar Mühendisi, Konser Fotoğrafçısı, Video Sevdalısı, grafik ve animasyon meraklısı, araştırmacı kişilik, okur, yazar, çizer, çeker...

Share

Kibyra Antik Kenti (Gölhisar/Burdur)
Kibyra - Stadion
Fotoğraflar Fuji X100 ile JPEG olarak çekilmiştir, renk ayarları standart olup Astia film emülasyonu açıktır ve makineden çıktığı gibidir. Renkler nasıl bu kadar güzel oluyor diye sorular alıyorum. Öncelikle Fuji X100’ü alma nedenim zaten sıcak renk tonlarını çok sevmem. Ayrıca Marumi DHG-Super serisinden dairesel polarize filtre kullanıyorum; bu da gerek kontrast, gerekse renklerde oldukça faydalı oluyor.

Bayramın ilk günü kurbanla geçtiği için pek bir şey yapmayız diye düşünüyordum ama öğeden sonrasına da Kibyra antik kentini sığdırmayı başardık:) Kentin özelliği Gölhisar’ın hemen dibinde olması yani buraya gidip de Kibyra’yı görmeden dönmek olmaz. Araba ile 10dk gibi bir sürede antik kentin giriş kapısına girdik. Buradan sonrasına araç girişi yasak ama nasıl oluyorsa gene de içerde mobilet görebildik. Aslında kazılar hala devam ettiği için kente giriş de yasak, yer yer tabelalar konulmuş.

Asia Eyaletinin önemli bir parçası olan kent, M.S. 23’de geçirdiği büyük depremle önemli ölçüde tahrip olmuşsa da, İmparator Tiberius’un yardımlarıyla tekrar imar edilmiş ve kent imparatora şükranlarını belirtmek için ismini “Caiseria Cibyra” olarak değiştirmiştir. MÖ 43‘de Likya bir Roma eyaleti olduğunda, daha önce Asia Eyaleti sınırlarında olan kentin, Likya Eyaletin bir parçası haline geldiği anlaşılmaktadır. Kaynak: Wikipedia

Kibrya - Stadion

Kibrya 'dan Gölhisar manzarası
Şuan 4 büyük yapı gün yüzüne çıkarılmış durumda: stadion, agora, anfi tiyatro ve konser salonu olarak da kullanılan meclis binası. Mekana vardığımızda güneş de kentin arkasındaki tepenin ardına batmak üzere baya alçalmıştı. Güneşi kaçırmayalım diye biraz koşa koşa gezdiğimizi söylemeliyim.
Kyberia - Stadion
Yasak!Onur bizi mezarların bulunduğu yere götürüyor ama tam olarak yerini bulamıyoruz. Işığı kaçırmak istemediğimden geri dönüyoruz.
Kibyra, mezar arıyoruz
Kibyra hatırası

Stadion’dan diğer yapıların yanına geçmek için girişte sola kıvrılan yolu kullanıyoruz. Ben önden giderek fotoğraf için uygun alan bakıyorum. Agora’nın hemen sağında bir kapı bulunuyor, ışık da fena değil. Kapının karşısındaki yükseltiye çıkarak ekibin gelmesini bekliyorum. Burada baya çekim yapıyoruz. 35mm’nin dar kaldığı anlarda yere olduğu gibi yatmak zorunda kalıyorum ama gene de kadraj istediğimden dar oluyor.

Kbyra - Agora


Kibyra

Güneş baya alçaldığı için tiyatroyu es geçerek doğrudan meclis binasına yöneldik. Meclis binası en son çıkarılan yapı, hala da kazı çalışmaları devam ediyor. Gördüğüm kadarıyla da oldukça iyi korunmuş durumda, yerdeki mozaikleri hala duruyor. Meclis binasının içinde yer alan Medusa başı dünyada tekmiş ama zarar görmesin diye üstü tekrar örtülmüş. Sanırım bu bina Efes’teki yamaç evlerinde olduğu gibi kapalı bir alan haline getirilecek.
Kibyra'da agora-tiyatro arası
Kibyra - Amfi Tiyatro
Kibyra - Meclis Binası
Kibyra - Meclis BinasıKibyra'dan Gölhisar manzarası

Kibyra’dan ayrılmadan Gölhisar’ın panoramik fotoğraflarını çekmeye çalıştım. 120 derecelik panoramik fotoğrafları çekmek çok zor olmasa da elde 180 derecelik çekim yapmak pek kolay diyemeyeceğim, en azından ben beceremiyorum çünkü bir yerden sonra belimi yeterince döndüremediğimden pürüzsüz hareket olmuyor ve sonuçta o bölümdeki geçişler bozuluyor. Bu konuda Sony’nin üzerine firma kesinlikle yok.

Kibyra'dan panoramik Gölhisar manzarası

No comments
Leave a comment

Powered by WP Hashcash